Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie i jego produkcji
Pellet to niezwykle ekologiczne i ekonomiczne paliwo, które z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników. Stanowi przede wszystkim świetną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, w tym często wykorzystywanego w wielu gospodarstwach węgla oraz gazu. Sama produkcja pelletu to nie tylko nowa jakość, jeżeli chodzi o ogrzewanie budynków, ale także doskonały pomysł na dochodowy biznes. Co zatem trzeba wiedzieć o pellecie? Jakie urządzenia będą nam potrzebne do jego produkcji i spalania? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poniższego wpisu.
Krótka historia pelletu
Obecnie pellet to bardzo popularny materiał opałowy. Wybierany jest głównie przez osoby, które szukają alternatywnych źródeł dla ropy naftowej czy gazu ziemnego. Podyktowane jest to z jednej strony względami ekonomicznymi (pellet to materiał tani, a przy tym bardzo wydajny), z drugiej natomiast - troską o środowisko. Popularność pelletu rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku i w dużej mierze wiązała się z kryzysem naftowym, który dotknął niemal cały świat. Wysokie ceny ropy sprawiły, że ludzie zaczęli poszukiwać środka zastępczego, który będzie nie tylko wydajny, ale także znacznie tańszy od powszechnie używanego do tej pory materiału opałowego. Doskonale sprawdziły się w tej roli wszelkie odpady drzewne, które były łatwo dostępne i z powodzeniem dały się przetworzyć na wysokokaloryczny materiał służący do ogrzewania.
Druga połowa lat 70. XX wieku to swego rodzaju renesans, jeśli chodzi o pellet oraz jego produkcję. Właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza fabryka, specjalizująca się w produkowaniu pelletu. Trzeba jednak zaznaczyć, że produkowała ona biopaliwo wyłącznie do celów przemysłowych. Szacuje się, że w ciągu zaledwie kilku lat powstało takich miejsc około dwadzieścia. W Europie pellet był początkowo popularny głównie w krajach skandynawskich, czyli tam, gdzie dostęp do surowca był największy. W drugiej połowie lat 90. pellet przywędrował również do innych krajów, w tym do Niemiec i Austrii.
Można powiedzieć, że w Polsce produkcja pelletu to wciąż nowość, bowiem sięga zaledwie początków XXI wieku. Od razu trzeba podkreślić, że przez jakiś czas pellet produkowany był przede wszystkim na eksport, gdyż bardzo mało osób posiadało specjalny piec, przystosowany do spalania tego biopaliwa. Obecnie rozwój technologii sprawił, że pellet stał się bardzo chętnie wybierany zarówno przez osoby prywatne, jak i właścicieli dużych firm, którzy szukają skutecznych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynków. Z jednej strony przyczynił się do tego wzrost świadomości ekologicznej, a z drugiej - wiele nowoczesnych urządzeń, w tym specjalne palniki na pellet. Dzięki nim możliwa jest szybka, łatwa i niedroga modernizacja starego pieca i przystosowanie go do spalania pożądanego materiału.
Dobry pellet, czyli jaki?
Pellet to biopaliwo, które ma postać granulatu. Najbardziej rozpowszechniony jest ten produkowany z różnych odpadów drzewnych, ale w tym celu z powodzeniem wykorzystuje się też uboczne produkty rolnictwa lub specjalnie uprawiane rośliny. Szczególną popularnością cieszy się właśnie pellet drzewny. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim będzie to łatwy dostęp do potrzebnego surowca, a także duża liczba tartaków czy innych zakładów produkcyjnych, w których odpady drzewne (np. trociny) są skutkiem ubocznym chociażby produkcji mebli.
Pellet sprawdzi się doskonale w przypadku ogrzewania prywatnych budynków (jak domy jednorodzinne), ale także firm, budynków użyteczności publicznej i innych miejsc, w których stawia się na niezawodne i ekologiczne rozwiązania. To biopaliwo cenione jest ze względu na szereg zalet, jakie posiada. Wśród nich - obok wspomnianej już niskiej ceny i względów ekologicznych - można wymienić łatwe przechowywanie, czystość samego surowca, a także niewielką ilość popiołu, jaka powstaje w czasie spalania. Dobrej jakości pellet powinien posiadać gładką powierzchnię, równej wielkości kawałki, a także nie powinien się unosić na powierzchni wody. Istotne są również barwa i zapach pelletu drzewnego. Muszą być one takie same, jak materiału, z którego powstał.
Produkcja pelletu - dlaczego warto?
Rozsądne wykorzystanie odpadów drzewnych to jedno z ważniejszych zagadnień obecnej polityki proekologicznej. Stanowi też sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, a - jak wiadomo z mediów i własnego doświadczenia - smog to poważny problem w naszym kraju, który powinien być szybko i skutecznie rozwiązany. Zdecydowanie się na własną produkcję pelletu posiada wiele zalet, dlatego warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.
Produkcja pelletu to w głównej mierze pełna kontrola nad całym procesem jego powstania, a także nad materiałem, który jest w tym celu wykorzystywany. Istotnym plusem są także niskie koszty produkcji, jak również możliwość wytworzenia takiej ilości materiału opałowego, jaka jest nam aktualnie potrzebna. Warto mieć na uwadze również to, że sama produkcja pelletu jest procesem bardzo prostym i stosunkowo szybkim. Wystarczy pamiętać tylko o jednej istotnej kwestii, to jest zakupie odpowiedniej peleciarki lub kompletnej linii do produkcji pelletu. Wysokiej klasy sprzęt, w połączeniu z odpowiednim surowcem, to w tym przypadku gwarancja sukcesu.
Nowoczesne peleciarki i linie do produkcji pelletu cechują się prostą obsługą, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy i zaangażowania wielu osób. Są też niezwykle wydajne, dlatego ich zakup może być dobrym pomysłem na rozkręcenie własnego biznesu związanego ze sprzedażą biopaliwa. Będzie to rozwiązanie bardzo korzystne w przypadku właścicieli tartaków i stolarni, ale skorzystają także osoby stawiające na produkcję pelletu na własny użytek. W przypadku tych pierwszych, dodatkową korzyścią będzie też brak problemów związanych z transportem i utylizacją odpadów drzewnych. W prywatnych domach pellet z powodzeniem zastąpi inne materiały opałowe. Jest łatwy w transporcie i przechowywaniu, nie brudzi rąk i posiada przyjemny zapach.
Produkcja pelletu - podsumowanie
Zdecydowanie się na własną produkcję pelletu to bardzo dobrym pomysł, pod warunkiem, że zainwestujemy w dobrej jakości sprzęt. Taka inwestycja jest opłacalna i zarówno w przypadku wytwarzania pelletu na własny użytek, jak i w celach sprzedażowych, powinna się zwrócić w stosunkowo krótkim czasie. Mówiąc o pellecie, jako materiale opałowym, powinniśmy pamiętać o jego licznych zaletach, na czele których wymienia się głównie względy ekonomiczne i ekologiczne. Stawianie na ekologiczne paliwa (głównie pellet) wpisuje się w aktualne trendy i jest rozwiązaniem, które każdego roku zdobywa coraz większe grono zwolenników w wielu krajach.