Maszyny przydatne w ekologicznym gospodarstwie rolnym

Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa wcale nie musi oznaczać rezygnacji z używania nowoczesnych maszyn rolniczych. Urządzenia takie, jak peleciarka, wagopakowarka czy mieszalnik do paszy sprawiają, że codzienne prace stają się nie tylko prostsze, ale również bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Widać to szczególnie, kiedy stawiamy na chów oraz hodowlę zwierząt. Odpowiedni sprzęt pozwala między innymi na sprawne przygotowanie wartościowej karmy, a następnie jej odpowiednie przechowywanie. To jednak nie koniec możliwości. Sprawdź, jakie maszyny z powodzeniem można wykorzystać w ekologicznym rolnictwie i co warto o nich wiedzieć.


Jak wygląda ekologiczna hodowla zwierząt

W ekologicznym gospodarstwie rolnym zwierzęta muszą mieć zapewnione szczególnie wysokie standardy. Bardzo ważne jest zaspokojenie wszystkich ich potrzeb. Z tego powodu w sezonie niezbędny będzie między innymi stały dostęp do pastwiska lub innych terenów zielonych, a w budynkach do świeżej ściółki, wody i paszy. Rolnik musi również pamiętać o odpowiednim metrażu. Jest on uzależniony od konkretnego gatunku zwierzęcia. Dodatkowo w pomieszczeniu, w którym hodowane są zwierzęta, musi być odpowiednia wentylacja, temperatura czy ochrona przed słońcem i wiatrem. Kategorycznie zabronione jest okaleczanie zwierząt lub trzymanie ich w klatkach. Powierzchnia pomieszczenia musi być na tyle duża, aby mogły się one swobodnie wyprostować, obrócić bądź też położyć.

Kluczowe znaczenie ma to, czym zwierzę jest karmione. W ekologicznym gospodarstwie rolnym można stosować tylko takie pasze, które zostały w nim przygotowane lub w innym gospodarstwie ekologicznym. Jeżeli decydujemy się na hodowlę zwierząt roślinożernych, to tutaj trzeba pamiętać o jeszcze jednej zasadzie - z własnego gospodarstwa musi pochodzić przynajmniej połowa pasz. Bardzo ważna jest jej jakość, a na nią wpływ ma nie tylko skład, ale także sposób przechowywanie. W ekologicznym chowie zwierząt nie można im bowiem podawać paszy, która jest spleśniała lub zanieczyszczona nawozami.


Maszyny niezbędne w ekologicznym chowie zwierząt

Mając na uwadze powyższe kryteria, niezwykle przydatną maszyną w ekologicznym chowie zwierząt okazuje się między innymi mieszalnik pasz. Dzięki niemu mamy nie tylko pełną kontrolę nad tym, co jedzą nasze zwierzęta, ale również pewność, że dostarczane są im wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Warto pamiętać też o względach ekonomicznych, bowiem własny mieszalnik paszowy to znaczne obniżenie kosztów żywienia zwierząt. Z pewnością zyskają na tym duże gospodarstwa ekologiczne, ale również te mniejsze. Jakie zalety posiada wspomniany mieszalnik pasz? Na początku trzeba sobie uświadomić, że praca w gospodarstwie rolnym nie należy do najłatwiejszych. Wiele prac, które zwykle wykonuje się przy użyciu siły mięśni, warto powierzyć wysokiej jakości maszynom rolniczym.

W przypadku mieszalnika do paszy będzie to właśnie produkcja paszy. Urządzenie sprawi, że pokarm będzie dobrze wymieszany, a czas na to potrzebny - znacznie krótszy niż w przypadku wykonywania tego zadania ręcznie. Warto mieć na uwadze również pełną kontrolę nad procesem powstawania paszy. Z jednej strony od początku do końca wiemy, jak przygotowywana jest pasza (i z jakich składników), a z drugiej możemy wyprodukować odpowiednią jej ilość. Nie będzie ona zatem narażona na zepsucie się lub utratę smaku czy cennych składników. To bardzo istotne w przypadku prawidłowej diety zwierząt. Dobrej jakości pasza pozwala na uniknięcie wielu chorób i szybki rozwój ekologicznego gospodarstwa. Kolejnym niezawodnym urządzeniem może okazać się granulator do paszy. Z jego pomocą sypkie składniki paszy zamieniane są w granulat. W przypadku prawidłowej diety zwierząt ma to ogromne znaczenie.

Bardzo często bywa tak, że zwierzęta zjadają tylko wybrane składniki paszy, czyli te, które smakują im najbardziej lub z jakiegoś powodu są dla nich szczególnie atrakcyjne. Powstałe granulki zwierzęta muszą zjadać w całości, bez wybierania określonych składników. Ma to bardzo pozytywny wpływ na ich dietę, gdyż pozwala dostarczyć wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Razem z mieszalnikiem do pasz to urządzenie stanowi bardzo pomocne rozwiązanie w komponowaniu prawidłowej diety zwierząt, która w ekologicznym gospodarstwie rolnym musi się wyróżniać szczególnie wysoką jakością.


Maszyny do pakowania paszy i nie tylko

Prawidłowe przechowywanie paszy dla zwierząt, co już zostało wspomniane, jest niezwykle ważne w ekologicznym gospodarstwie rolnym. Pasza nie powinna być bowiem narażona na zanieczyszczenia czy wilgoć. Jeżeli chcemy uniknąć ryzyka jej zepsucia, to idealnie sprawdzi się tutaj wydajna wagopakowarka. Biorąc pod uwagę fakt, że w rolnictwie prawidłowe przechowywanie wielu produktów (nie tylko paszy, ale też na przykład zboża) ma bardzo duże znaczenie, to warto bliżej przyjrzeć się temu urządzeniu.


Ekologiczne ogrzewanie

Na ekologiczne gospodarstw warto spojrzeć całościowe. Istotne jest to, aby każdy aspekt jego funkcjonowania był przyjazny dla środowiska naturalnego. W tym celu warto między innymi zdecydować się na ekologiczne ogrzewanie. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się zastępowanie tradycyjnych paliw ekologicznym pelletem. Jego produkcja również cieszy się coraz większą popularnością, a zakup własnej peleciarki z przynajmniej kilku powodów może okazać się naprawdę dobrym wyjściem. Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, że nowoczesne peleciarki z jednej strony są bardzo proste w obsłudze, a ponadto pozwalają na produkcję wysokiej jakości materiału opałowego. Z czego wynika popularność pelletu w naszym kraju? Rosnąca świadomość ekologiczna to jedno, a drugie to łatwość dostępu do materiału, który jest potrzebny do jego powstania. W wielu miejscach odpady drzewne (głównie trociny) są bardzo łatwo dostępne, a to już tylko krok do produkcji pelletu.


Maszyny w ekologicznym gospodarstwie - podsumowanie

Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania dużej wiedzy, ale również dostosowaniem się do licznych przepisów, które narzucają określone zasady jego prowadzenia. Codzienne obowiązki niejednokrotnie są bardzo wyczerpujące, dlatego warto postawić na sprzęt, który nam w nich pomoże. Taka zmiana to szereg korzyści, które z pewnością zaprocentują.

  • Maszyny przydatne w ekologicznym gospodarstwie rolnym