Błędy podczas pracy z granulatorem

Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań przez użytkowników podczas pracy z peleciarkami.

 

 Jakie błędy są popełniane?

1. Niewłaściwa wilgotność surowca (za dużo lub za mało wilgoci).

2. Niewłaściwy dobór dyszy do surowca.

3. Niewłaściwe ustawienie prześwitu między matrycą a wałkiem

4. Dobór niewłaściwej wydajności granulowania surowca.

5. Dobór niewłaściwej frakcji surowca.

6. Niewystarczająca konserwacja (nieterminowe smarowanie)

7. Skoki napięcia

8. Przedostawanie się cząstek stałych (wiórów) do obszaru roboczego

 

Niewystarczająca ilość wilgoci w surowcu

 

Podczas produkcji peletów częstym zarzutem ze strony użytkowników jest zwracanie uwagi na zawartość wilgoci: "Dlaczego pelety kruszą się w dłoni?". Odpowiedź brzmi: przy produkcji peletów wilgotność surowca powinna wynosić 12-14%, lub 17-18% dla pasz mieszanych.

 

Do określenia wilgotności surowca służy specjalne urządzenie - wilgotnościomierz. Jeśli kupując surowce, weźmiesz pod uwagę te informacje, możesz polegać na dobrej wierze dostawcy. W razie potrzeby surowiec może wymagać wysuszenia lub nawilżenia w celu uzyskania optymalnej wilgotności.

 

Matryca niektórych surowców nie jest prawidłowo dobrana.

 

W zależności od rodzaju surowca należy przestrzegać własnego ciśnienia. Aby pelety były twarde, dobrej jakości i nie kruszyły się w dłoni, konieczne jest dobranie odpowiedniej matrycy.

 

Podstawowe parametry przy wyborze matrycy:

Średnica matrycy

Grubość matrycyPrzy zakupie peleciarki zawsze warto zapytać konsultanta, jaką matrycę wybrać do różnych rodzajów surowców.

 

Złe ustawienie szczeliny między matrycą a wałkiem

Szczelina między matrycą a walcem musi być jak najmniejsza.

Wydajność granulatora/granulatora

Zużycie energii

Czas życia matrycy i walca

Średnio szczelina między walcami wynosi 0,05 - 0,3 mm.

Zły dobór wydajności peleciarki do surowca.

 

Przy zakupie peleciarki należy zwrócić uwagę na pojemność silnika, która bezpośrednio wpływa na wydajność. Do granulowania mieszanek paszowych może być odpowiedni model o małej mocy, ale do granulowania trocin, zwłaszcza o niskiej zawartości ligniny, należy wybrać model o większej mocy.

Wybierając peleciarkę o małej mocy i próbując produkować pelet z dębu, lipy, brzozy czy olchy zbytnio obciążymy części robocze, co doprowadzi do przedwczesnego zużycia i awarii peleciarki. Nie należy również próbować peletować surowców, które nie są przeznaczone dla tego urządzenia.

 

Różnice w segregacji surowców

 

Aby proces peletowania lub granulacji przebiegał bez zarzutu, surowiec musi być najpierw posegregowany. Niedrogie i kompaktowe peleciarki nie posiadają rozdrabniacza (dlatego właśnie są faktycznie niedrogie i kompaktowe), a podawanie surowców w różnych frakcjach może prowadzić do awarii. Są dwie opcje: albo zmielić surowiec w osobnym urządzeniu, albo martwić się o ciągłe podawanie pożądanej frakcji.

 

Optymalna wielkość frakcji powinna być o 1-2 mm mniejsza od otworu matrycy.

Zła konserwacja (brak terminowego smarowania).

 

Kolejnym częstym błędem podczas użytkowania peleciarki jest przedwczesna konserwacja zespołów. Rolki i łożyska są stale narażone na działanie czynników takich jak:

Wysokie temperatury;

Duże obciążenia

Wilgotność

Kurz.

 

Dlatego konieczne jest smarowanie rolek co 2 - 3 godziny:

Skoki napięcia.

Normalne skoki napięcia mogą uszkodzić sprzęt. Zapewnić stabilność napięcia i chronić przed skokami napięcia za pomocą specjalnego sprzętu.

 

Cząstki stałe (opiłki) dostające się do urządzenia:

 

Kolejnym błędem jest brak sprawdzenia surowca przed podaniem go do młyna. Do surowca mogą dostać się cząstki stałe i wióry z twardego drewna, a także drobne ciała obce w magazynie. Aby tego uniknąć, sprawdzanie surowca przed każdym podaniem i przestrzeganie prostych zasad może znacznie przedłużyć żywotność sprzętu i zapewnić wysoką jakość produktu końcowego.

Mamy nadzieję, że nasze informacje okażą się pomocne i że uda się Państwu uniknąć błędów podczas uruchamiania, obsługi i wyłączania peleciarki. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wymiany materiałów eksploatacyjnych lub zamawiania smarów, skontaktuj się z naszymi menedżerami.

  • Błędy podczas pracy z granulatorem

Tags Granulator, Peleciarka, Linia do produkcji pellet, Peleciarki, Linia do granulacji paszy, Rozdrabniacz, Suszarnia do trocin, produkcja pelletu, granulacja paszy, rozdrabniacze, linie produkcyjne, granulator do pasz, granulator paszowy, granulator pellet, granulator pelletu, granulator do pelletu, granulator do pellet, linia granulacji, linia do granulacji, linia granulacji paszy, peleciarka słomy, peleciarka do trocin, peleciarka do siana, linia do produkcji pelletu, maszyna do produkcji pelletu, granulator pierścieniowy, peleciarka pierścieniowa, matryca do peleciarki, matryca do granulatora