Biznesplan. Obliczanie rentowności
Własna produkcja pelletu paliwowego z trocin. Obliczenie rentowności.
Sprzęt do produkcji pelletu wymaga niewielkich nakładów inwestycyjnych, ale przynosi duże zyski. Na fabryce pelletu produkowane jest paliwo alternatywne. Zasoby energetyczne zawsze jest bardzo poszukiwane. Biznes energetyczny zawsze ma większe szanse powodzenia i prosperity. Pellet zdobywa dziś coraz większą popularność jako paliwo alternatywne. Powstaje w wyniku przetwarzania odpadów drzewnych i nie tylko. Popyt na pellet rośnie z każdym dniem. Cena hurtowa 1 tony. pelletu już od 700 zł.
Każdy zakład musi zakupić surowce do produkcji lub przetwarzania. Do produkcji pelletu jako surowca używa się trocin z drewna, słomy, łuski słonecznika itp. Do wyprodukowania wytwórni pelletu jedna tona pelletu paliwowego wymaga do 5 metrów sześciennych trocin. Koszt surowców to 30 zł. za m3 (na warunkach odbioru osobistego)
Otrzymujemy zysk: 700 zł - (30 zł x 5 m3) = 150 zł. i to tylko z tony alternatywnego paliwa. Nawet biorąc pod uwagę wszystkie koszty (prąd, wynagrodzenie, opakowania, transport) rentowność biznesu utrzymuje się powyżej 100%. Rentowność zakładu produkcyjnego jest jedną z najwyższych w porównaniu z innymi rodzajami przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Rynek pelletu obejmuje coraz więcej obszarów konsumenckich. W końcu pellety na paliwo stałe są już dziś aktywnie wykorzystywane: do ogrzewania pomieszczeń, wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach, a także zaczynają być stosowane jako alternatywa dla paliwa płynnego do samochodów ciężarowych z generatorami gazu. Pomysł na biznes produkcji pelletu to cała energetyka, którą można zrealizować przy minimalnych nakładach inwestycyjnych.
Aby rozpocząć fabryczną produkcję pelletu, musisz przestudiować technologię. Nasi specjaliści dobiorą sprzęt do Państwa wymagań w sposób możliwie opłacalny i szybki, a także zainstalują i przeszkolą personel.
Rozrachunek na przykładzie linii MLG-1000 COMBI
1) Cena linii MLG-1000 COMBI – 51 840 zł. Wydajność - 350kg/h
2) Cena surowca 30 zł. m3
3) Wynajem pomieszczenia 2000 zł
4) Prąd 0,70 zł/kWh
5) Materiały eksploatacyjne 2000 zł
6) Siła robocza 8000 zł
Dzień roboczy 8 godzin (350kg * 8h = 2.8t * 700zl = 1960 zl * 25rob / d = 49000 zl)
Koszt trocin (2,8t * 5m3 = 14m3 * 30zl = 420zl. *25rob/d = 10500zl)
Elektryczność (25 kW*8h*0,70kW=140 zł*25rob/d=3500 zł)
Sumujemy 49 000 zł - 10 500 zł. - 3500 zł - 2000 zł - 2000 zł. - 8000 zł = 23 000 zł. - czysty dochód.
Zwrot projektu do trzech miesięcy.
Rozrachunek na przykładzie linii MLG-1500 COMBI
1) Cena linii MLG-1500 COMBI – 62 540 zł. Wydajność - 450kg/h
2) Cena surowca 30 zł. m3
3) Wynajem pomieszczenia 2000 zł
4) Prąd 0,70 zł/kWh
5) Materiały eksploatacyjne 3500 zł
6) Siła robocza 8000 zł
Dzień roboczy 8 godzin (350kg * 8h = 3,6t * 700zl = 2520 zl * 25rob / d = 63 000 zl)
Koszt trocin (3,6t * 5m3 = 18m3 * 30zl = 540zl. *25rob/d = 13500zl)
Elektryczność (40 kW*8h*0,70kW=224 zł*25rob/d=5600 zł)
Sumujemy 63 000 zł - 13 500 zł. - 5600 zł - 3500 zł - 2000 zł. - 8000 zł = 30 400 zł. - czysty dochód.
Zwrot projektu do trzech miesięcy.
Rozrachunek na przykładzie linii OGM 1.5
1) Cena linii OGM-1.5 – 175 000 zł. Wydajność – 1000 kg/h
2) Cena surowca 30 zł. m3
3) Wynajem pomieszczenia 2000 zł
4) Prąd 0,70 zł/kWh
5) Materiały eksploatacyjne 3000 zł
6) Siła robocza 8000 zł
Dzień roboczy 8 godzin (1000 kg * 8h = 8t * 700zl = 5600 zl * 25rob / d = 140 000 zl)
Koszt trocin (8t * 5m3 = 40m3 * 30zl = 1200zl. *25rob/d = 30 000zl)
Elektryczność (106 kW*8h*0,70kW=593,6 zł*25rob/d=14 840 zł)
Sumujemy 140 000 zł – 30 000 zł. – 14 840 zł - 3000 zł - 2000 zł. - 8000 zł = 82 160 zł. - czysty dochód.
Zwrot projektu do trzech miesięcy.