Błędy podczas pracy z granulatorem

Postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania użytkowników, które pojawiają się podczas pracy z granulatorem.

 Jakie błędy można popełnić:

1. Niewłaściwa zawartość wilgoci w surowcach (zbyt wysoka lub niska wilgotność)

2. Nieprawidłowo dobrana matryca dla określonego rodzaju surowca

3. Nieprawidłowa regulacja szczeliny między matrycą a rolkami

4. Nieprawidłowo dobrana moc granulatora do surowców

5. Dobór frakcji surowca

6. Nieprzestrzeganie konserwacji (nie smarowane na czas)

7. Skoki napięcia

8. Popadanie cząstek stałych (zrębek) do części roboczej


Niewłaściwa zawartość wilgoci w surowcach

Przy produkcji pelletu należy zwrócić uwagę na ich wilgotność, gdyż częstym apelem użytkowników jest: „dlaczego pellety kruszą się w dłoniach”. Odpowiadamy: przy produkcji pelletu, wilgotność surowców powinien mieścić się w granicach 12-14%, a dla mieszanek paszowych - 17-18%.

 

Aby określić zawartość wilgoci w surowcach, stosuje się specjalne urządzenia - mierniki wilgotności. Możesz polegać na uczciwości dostawcy, jeśli kupujesz surowce i wyjaśniasz mu te informacje. W razie potrzeby może być konieczne wysuszenie lub nawilżacz, aby uzyskać optymalną wilgotność.

 

Nieprawidłowo dobrana matryca dla określonego rodzaju surowca

Dla każdego rodzaju surowca konieczne jest obserwowanie własnego ciśnienia. Aby granulat był twardy i wysokiej jakości oraz nie kruszył się w dłoniach, należy dobrać odpowiednią matrycę.

 

Główne parametry przy wyborze matrycy:

  • Średnica matrycy
  • Grubość matrycy

 

Kupując granulator, zawsze możesz zapytać konsultanta, jaką matrycę wybrać w zależności od rodzaju surowca.

 

Nieprawidłowa regulacja szczeliny między matrycą a rolkami

Od tego jaka będzie szczelina między matrycą a rolkami zależy:

  • wydajność granulatora / peleciarki
  • zużycie energii
  • żywotność matrycy i rolek


Średnio odstęp wynosi od 0,05 do 0,3 mm.

 

Nieprawidłowo dobrana moc granulatora do surowca

Kupując granulator należy zwrócić uwagę na moc silnika, która bezpośrednio wpływa na osiągi. Model o niewielkich zasobach mocy może być odpowiedni do granulowania mieszanek paszowych, ale do granulowania trocin, zwłaszcza o niskiej zawartości ligniny, należy wybrać modele o dużej mocy.

 

Jeśli wybierzesz granulator o małej mocy i spróbujesz wyprodukować pelety z dębu, lipy, brzozy, olchy, spowoduje to nadmierne obciążenie węzłów roboczych, aw konsekwencji szybkie zużycie lub awarię granulatora.  Nie ma też potrzeby próby granulacji surowców, które nie są przeznaczone dla tego sprzętu.

 

Różne frakcje surowców

Aby proces peletowania czy granulacji przebiegał perfekcyjnie, konieczne jest wstępne przygotowanie surowca frakcyjnie. W niedrogich i kompaktowych modelach granulatorów nie ma rozdrabniaczy (dlatego są one faktycznie niedrogie i kompaktowe), a ładowanie surowców o różnych frakcjach może prowadzić do awarii. Są dwa wyjścia: albo zmielić surowce na oddzielnym sprzęcie, albo martwić się o ciągłe dostawy surowców o wymaganej frakcji.

 

Jeśli chodzi o optymalną wielkość frakcji: wielkość cząstek powinna być o 1-2 mm mniejsza niż otwór matrycy.

 

Nieprzestrzeganie konserwacji (brak smarowania na czas)

Kolejnym częstym błędem podczas użytkowania granulatora jest przedwczesna konserwacja węzłów. Rolki i łożyska są stale narażone na takie czynniki, jak:

  • Wysokie temperatury;
  • Wysokie obciążenia;
  • Wilgotność;
  • Pył.

 Dlatego konieczne jest smarowanie rolek sprzętu co 2-3 godziny.

 

Skoki napięcia

Normalne skoki napięcia mogą uszkodzić sprzęt. Zapewnij stabilność napięcia i ochronę przed przepięciami za pomocą specjalnego wyposażenia.

 

Popadanie cząstek stałych (zrębek) do sprzętu

Kolejnym błędem podczas pracy ze sprzętem jest to, że operator nie sprawdza surowca przed załadowaniem go do granulatora. Do surowca mogą dostać się stałe cząstki, twarde kawałki drewna, a także wszelkie drobne ciała obce, które są przechowywane w magazynie. Aby tego uniknąć, sprawdzaj surowce przed każdym załadunkiem, przestrzegając prostych zasad, możesz znacznie wydłużyć żywotność sprzętu i uzyskać wysokiej jakości gotowy produkt.

 

Mamy nadzieję, że nasze informacje były przydatne i pomogą uniknąć błędów podczas uruchamiania, eksploatacji i wyłączania granulatora. W przypadku wszystkich pytań dotyczących wymiany materiałów eksploatacyjnych lub zamówienia smaru możesz skontaktować się z naszymi menedżerami.

  • Błędy podczas pracy z granulatorem