Pełny cykl obróbki drewna do produkcji pelletu

Dziś problematyką ekologii zajmuje się wielu specjalistów. Na Polskim rynku zaczęto również wprowadzać urządzenia do produkcji stałego paliwa ekologicznego, które jest bezpieczniejsze niż inne rodzaje. Ponadto rozwiązano kwestię przetwarzania odpadów drzewnych. Przedsiębiorstwa zajmujące się przemysłem drzewnym mogą teraz uzyskać dodatkowy dochód, wprowadzając zestaw urządzeń do produkcji pelletu drzewnego.

A więc na jakie etapy dzieli się cykl obróbki drewna:

  • Rozdrabnianie gałęzi na zrębkę;
  • Przetwarzanie, rozdrabnianie zrębki drewnianej;
  • Suszenie surowców w celu poprawy jakości spalania i wymiany ciepła;
  • Granulacja surowców na pellety;
  • Dozowanie i pakowanie.

Nasza firma dostarcza sprzęt na każdy etap obróbki drewna. W Twoim przedsiębiorstwie można zainstalować kompleks do produkcji pelletu drzewnego. Ale porozmawiajmy o każdym sprzęcie osobno.


Rozdrabnianie gałęzi na zrębkę

Wyobraź sobie, że po procesie obróbki drewna są gałęzie drzew, kora, listwy itp. Aby uzyskać wysokiej jakości zrębki, należy je rozdrobnić. Rozdrabniacz Crusher-600 jest w stanie w krótkim czasie rozdrabniać odpady drzewne na wysokiej jakości zrębki o wielkości od 5 do 50 mm Urządzenie dostarczane jest w trzech modyfikacjach: na silniku benzynowym, elektrycznym i ciągnikowym przez wałek WOM. W ten sposób możesz wybrać najlepszą opcję i poddać recyklingowi gałęzie bez opuszczania ich lokalizacji.

 

Rozdrabnianie zrębki

Zrębki otrzymaliśmy z gałęzi i teraz trzeba je przerobić na pożądaną frakcję, aby uzyskać wysokiej jakości pelletu. Drugim urządzeniem według etapu technologicznego będzie recykling zrębkę na drobniejszą frakcję. Młyn młotkowy Chopper nie tylko przetwarza zrębki drzewne, ale także doskonale radzi sobie z ziarnem, łuską i wiórami. Frakcję można regulować, dodatkowo wdrożyliśmy możliwość szybkiej wymiany sit i młotków. Aby usunąć nadmiar pyłu, do młyna młotkowego można podłączyć cyklonowy układ wydechowy. Pył wiórowy można wykorzystać w produkcji wtórnej. Wydajność sprzętu to ok. 600 kg / h przy mieleniu trocin i ok. 8 ton / h przy mieleniu ziarna.

 

Suszenie surowców

Jak pokazuje praktyka, surowiec ma wysoki poziom wilgoci, około 50-60%. Aby uzyskać pellet wysokiej jakości o wysokich współczynnikach spalania i wymiany ciepła, wilgotność nie powinna przekraczać 8-12%. Stopień wilgotności można sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza, a aerodynamiczna suszarnia SA-600 pomoże w doprowadzeniu do idealnego poziomu wilgotności.

 

Urządzenie to rura, przez którą przepływa strumień gorącego powietrza o temperaturze 120-150 ° C. Wilgoć na powierzchni wyparowuje, a wilgoć znajdująca się wewnątrz przemieszcza się na powierzchnię. Suszarka jest zasilana kotłem na paliwo stałe lub na pellet (za pomocą palnika) i ma zwartą budowę.

 

Granulowanie

Po wysuszeniu surowca konieczne jest wyprodukowanie peletu opałowego. Jeśli zdecydujesz się na produkcję pelletu na sprzedaż lub na eksport, jeden granulator nie wystarczy, ponieważ istnieje szereg wymagań i norm dotyczących jakości pelletu.

 

Dla pełnego procesu peletowania nasza firma oferuje zakup mini linii do pelletowania, która jest kompaktowa, energooszczędna, łatwa w obsłudze i utrzymaniu. W skład zespołu wchodzą następujące zespoły: podajnik ślimakowy dla surowca, który zapewnia równomierne podawanie trocin do granulatora; nawilżacz surowców, który dodaje wymaganą ilość wilgoci dla lepszej granulacji; granulator o wydajności do 450 kg / h; kalibrator-chłodnica, która sortuje granulki według rozmiaru i chłodzi je w celu zachowania integralności; system odciągowy.

 

Dozowanie i pakowanie pelletu

Ostatnim etapem całego cyklu obróbki drewna jest przenośnik taśmowy, który pozwoli na przemieszczanie i pakowanie gotowych produktów w Big-Bag lub do wagoworkownicy. Nasza firma oferuje przenośnik TL-1000, który charakteryzuje się dużą mocą i wydajnością.

 

Z pomocą tego sprzętu cały cykl obróbki drewna można doprowadzić do maksymalnej automatyzacji i uzyskać dodatkowy zysk ze sprzedaży wysokiej jakości pelletu drzewnego.

  • Pełny cykl obróbki drewna do produkcji pelletu