Produkcja karmy dla zwierząt domowych

Karma dla zwierząt to karma przygotowana specjalnie dla zwierząt takich jak pies czy kot oraz małych zwierząt. Jest to kompletna karma dla zwierząt zawierająca wszystkie witaminy i składniki odżywcze, których potrzebują zwierzęta. Jego główną rolą jest dostarczanie wszystkim gatunkom zwierząt składników odżywczych, które zaspokajają najbardziej podstawowe potrzeby do życia, wzrostu, rozwoju i zdrowia. Ma zalety wszechstronnego odżywiania, wysokiego tempa trawienia i wchłaniania, składu naukowego, standardu jakości, wygodnego karmienia i stosowania oraz może zapobiegać niektórym chorobom.


Chociaż karma dla zwierząt domowych jest karmą dla zwierząt, różni się od kurczaka, kaczek, ryb i bydła. Na przykład prawdziwym konsumentem paszy dla kurcząt jest kurczak, ale rolnicy faktycznie ją kupują. Rolnicy szukają zysku, więc nie są konsumentami z wyższej półki, bardziej zwracają uwagę na jakość i cenę. Zwierzak jest inny, mieszka w miejskiej rodzinie, prawdziwym konsumentem karmy dla kotów lub psów jest kot lub pies. Ale właściciel zwierzęcia wydaje pieniądze na zakup karmy, a właściciele zwierząt domowych nie gonią za zyskiem, zwracają większą uwagę na jakość i markę karmy dla zwierząt domowych niż na cenę, więc są konsumentami z najwyższej półki.


Etapy przetwarzania karmy dla zwierząt domowych:


1. Odbiór i oczyszczanie surowców

Przygotuj wszystkie surowce do produkcji paszy dla zwierząt.


2. Rozdrobnienie 

Gwarantuje to, że wszystkie materiały zostaną zmielone do odpowiedniego rozmiaru lub proszku.


3. Mieszanie

Proces mieszania jest kluczowym procesem w produkcji karmy dla zwierząt domowych. Głównym procesem jest ważenie surowców o różnej wadze zgodnie z recepturą, a następnie podawanie ich do kruszarki w celu zmniejszenia rozmiaru, a następnie wszystkie materiały są tymczasowo przechowywane w silosie.


4. Ekstruzja paszy dla zwierząt

Wytłaczanie to proces obróbki cieplnej w wysokiej temperaturze w krótkim czasie. Może nie tylko ograniczać degradację składników pokarmowych, poprawiać strawność skrobi białkowej, ale także niszczyć składniki antyodżywcze i mikroorganizmy. Wszystkie kształty suchej karmy dla zwierząt domowych, takie jak koło, trójkąt, kształt kwiatu i kształt kości, można wytwarzać za pomocą różnych dysz ekstrudera paszy (szablonów). W przemyśle karmy dla zwierząt domowych zazwyczaj dodaje się tłuszcz, aby poprawić smakowitość karmy dla zwierząt domowych, i odbywa się to podczas procesu chłodzenia. Ponadto, producenci zwykle dodają do komory wytłaczarki wodę pigmentowaną, aby nadać granulkom karmy dla zwierząt różne kolory.


5. Suszenie

Sekcja suszenia służy głównie do usuwania wody z ekstrudowanej karmy dla zwierząt domowych. Po wytłoczeniu tekstura materiału jest stosunkowo miękka, a zawartość wody sięga 20-30%. Po procesie suszenia zawartość wilgoci w gotowym produkcie jest kontrolowana na poziomie 8 ~ 10%, co może zapewnić, że materiał jest gotowy do przechowywania przez określony czas.


6. Rozpylanie oleju i smaru

Olej i tłuszcz są najlepszym źródłem energii, więc od 2 do 40% oleju i tłuszczu można dodać do mieszanki w zależności od potrzeb wzrostu Twojego zwierzaka. Sugerujemy, aby zawartość tłuszczu w recepturze, czyli całkowita zawartość oleju w ekstruderze, mieściła się w granicach 12%. Jeśli wymagana jest zawartość oleju powyżej 12%, a twardość materiału sypkiego zostanie znacznie zmniejszona. Jeżeli ekstrudowany materiał wymaga zawartości oleju powyżej 12%, zaleca się dodanie oleju po wysuszeniu zewnętrznym natryskiem. Może być używany pod normalnym ciśnieniem lub atomizacją próżniową w zależności od ilości dodawanego oleju. Zewnętrzny spray uatrakcyjni wygląd tabletek paszowych. Oprócz oleju rozpylany jest również sproszkowany środek wabiący, aby poprawić smak karmy dla zwierząt domowych.


7. Chłodzenie i przesiewanie

Głównym celem sekcji chłodzenia jest schłodzenie wysuszonego materiału od wysokiej temperatury do temperatury zbliżonej do temperatury pokojowej oraz usunięcie części wilgoci.


8. Opakowanie

Niektórzy producenci pakują karmy o tym samym kształcie w jednym opakowaniu, ale niektórzy mieszają kilka rodzajów karmy o różnych kształtach i kolorach i pakują je w jednym opakowaniu.


  • Produkcja karmy dla zwierząt domowych